Potrzeby

.

.

czyli skąd się wziął nasz świat

.

.

     Kiedy rano sięgasz po kubek gorącej kawy to zaspakajasz jakąś swoją potrzebę. Podobnie kiedy sięgasz po kanapkę z masłem, żółtym serem, szynką i liściem lodowej sałaty – chcesz być wzmocniony, syty. Zaspakajasz swoją potrzebę kiedy myjesz zęby, golisz się, zakładasz świeżą koszulę. Także wtedy kiedy będąc kobietą malujesz usta szminką i nakładasz makijaż – chcesz wyglądać atrakcyjnie.

.

cos2.

    Zaspakajasz swoją potrzebę idąc do pracy. W pracy przykładasz się ani mniej, ani więcej, ale tyle ile konieczne jest dla zaspokojenia Twojej kolejnej potrzeby – zarabiania pieniędzy i ewentualnie samorealizacji.

.

.

     Po pracy wracasz do rodziny, albo spotykasz się z kochanką. Zaspakajasz swoją kolejną potrzebę duchowego lub fizycznego obcowania z bliskimi.

.

     Każdy przeżyty przez Ciebie dzień służy zaspakajaniu jakichś Twoich potrzeb. Nie robisz nic co by nie było zaspokojeniem potrzeb. Bo i po co miałbyś wykonywać jakiekolwiek czynności, które nie zaspakajają jakiejkolwiek Twojej potrzeby. Przecież skoro nie czujesz potrzeby to po co w ogóle się wysilać?

.

     Powstanie naturalne pytanie o naturę świata … jeśli wszystko co robisz jest zaspokojeniem Twoich potrzeb to oznacza, że świat, w którym żyjesz jest przez Ciebie kreowany dla zaspokojenia Twoich potrzeb. Nie ma żadnego świata realnego, bo i po co miałby on istnieć jeśliby nie zaspakajał Twoich potrzeb? Jeśli nawet istniałaby jakaś jego namiastka to zostałaby ona wyparta w Twojej wyobraźni, bo nie zaspakajałaby żadnej Twojej potrzeby.

.

need.

.

.

    Bóg istnieje tylko dlatego, że zaspakaja jakąś Twoją potrzebę. W tym wypadku potrzebę życia wiecznego. Między poszczególnymi religiami jest bardzo wiele różnic, są przecież nawet religie bez Boga, Bogów. Ale w każdej religii człowiek żyje wiecznie, po to właśnie jest religia.

.

.

.

     Tak samo wojny … nie należą do żadnego obiektywnego świata. Wojny są dlatego, że mieliśmy potrzebę je wymyślić. To nie Bóg stworzył świat wraz z jego złem. To my wymyśliliśmy Boga i zło tego świata, bo zaspakajają one jakąś naszą potrzebę. Słonie, ani antylopy czy mrówki nie prowadzą między sobą wojen – widocznie nie ma żadnych obiektywnych praw, które nakazywałyby wojować. A jeśli wojujemy to dlatego, że czujemy taką potrzebę.

.

     My nie walczymy ze złem. Tak samo jak nie jednoczymy się w dobru. Jedno i drugie powołaliśmy do istnienia dla zaspakajania naszych potrzeb.

.

     Wymyśliliśmy więzienia i tortury, bo zaspakajają nasze potrzeby społecznego bezpieczeństwa i karania sprawców zła. To my powołaliśmy je do istnienia – zwierzęta nie zamykają się w klatkach, ani nie biją w celu wymuszenia zeznań.

.

Wszystko co istnieje służy tylko zaspokojeniu potrzeb jakie mamy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>