Ewolucja

.

.

.

… czyli o tym, że nie ma żadnej walki o byt, a jest tylko powtarzalność zdarzeń i zachowań

.

.

.

     Codziennie ten podobny widok Słońca na niebie rozpoczyna dzień, a jego zajście za OLYMPUS DIGITAL CAMERAhoryzont oznacza rozpoczęcie nocy. Codziennie Księżyc chodzi po niebie w kolejnych kwartach, a dla astronomów krąży on wokół Ziemi. Codziennie Wenus jest najjaśniejszym punktem na nocnym niebie zaraz po Księżycu. Stale 24 godziny potrzebuje Ziemia, żeby obrócić się wokół własnej osi, a 365 dni, żeby okrążyć Słońce. Stale Słońce w ruchu rocznym „porusza się” po ekliptyce Ziemi. Powtarzalność zjawisk powoduje, że potrafimy przewidzieć zaćmienia Słońca i Księżyca, a także pojawienie się na nocnym niebie odległych komet.

.

     Niezmiennie płyną rzeki, pada deszcz lub śnieg i niekiedy nachodzą nas burze. Góry są ciągle w tych samych miejscach i morza, i jeziora także. W tych samych miejscach są pustynie i tropikalne lasy. W tym samych rejonach Ziemi wieją monsuny.  Drzewa każdego poranka rosną w tych samych miejscach jak to zapamiętaliśmy poprzedniego dnia wieczorem.

.

     Niezmiennie woda wrze w około 100 stopniach Celsjusza. Niezmiennie woda zamienia się w lód w temperaturze około 0oC. Niezmiennie ogień pali się tylko przy dostępie tlenu. Niezmiennie ciała materialne upadają na ziemię i to zjawisko nazwaliśmy prawem grawitacji. Niezmiennie czarne przedmioty nagrzewają się szybciej od jasnych. Tą niezmienność w świecie fizycznym nazwaliśmy prawami fizyki.

.

     A przecież żadnych praw nie ma, jest tylko powtarzalność zdarzeń. Przez niemal dwa tysiące lat upadanie ciał na ziemię tłumaczyło prawo Arystotelesa, według którego wszystko co istnieje zdąża do środka wszechświata, który jest tożsamy z środkiem Ziemi. Newton wymyślił siłę grawitacji i uczynił ją odpowiedzialną za spadanie ciał. Według Einsteina (teoria względności) zjawisko spadania wynika z różnych potencjałów grawitacyjnych. A fizyka kwantowa twierdzi, że nie ma ciał materialnych, więc nie można tego zjawiska wyjaśnić w kategoriach przyciągania ciał. To, że zdarzenia fizyczne powtarzają się stale i stale powoduje u człowieka iluzję występowania jakichś fizycznych praw.

.

     Niezmiennie co dnia taki sam wygląd mają mrówki i słonie, i psy, i koty, i żyrafy i wszystkie inne zwierzęta świata. Niezmiennie podobnie zwierzęta się zachowują: pies szczeka, a kot miauczy. Niezmiennie mysz ucieka przed kotem, a kot wprawdzie boi się psa, ale zawsze go korci, żeby psa zirytować. Niezmiennie słoń jest roślinożerny, a tygrys mięsożerny. Niezmiennie ryby pływają w wodzie.  Niezmiennie szczupak zjada pstrąga, a rekin – foki i mniejsze ryby.

.

dab     Niezmiennie żonkil jest żółty, a różę – choć może mieć wiele kolorów – każdy potrafi odróżnić ją od innych kwiatów. Niezmiennie sosna ma igły, a dąb liście. Niezmiennie bulwy ziemniaka są gotowe do zbierania na jesieni, a truskawki są gotowe do zbierania w czerwcu. Niezmiennie przebiśniegi zwiastują nadejście wiosny.  Niezmiennie liście drzew zielenieją jaskrawo na wiosnę, a na jesieni żółkną bądź czerwienieją. I niezmiennie zasadzona i wyrosła w jednym miejscu roślina będzie z tym miejscem związana aż do śmierci.

.

     Niezmiennie na wiosnę życie aż kipi budząc się z zimowego letargu, niezmiennie na jesieni życie się wycisza i przygotowuje do zimowego przetrwania. Niezmienne mają zachowania, w szczególności każdy gatunek dba o przedłużenie życia przez wydanie potomstwa.

.

     Niezmienni jesteśmy my, ludzie. Kiedy rano wstajemy dźwigamy na plecach niewidoczny bagaż doświadczeń. A po zakończonym dniu przybywa nam ździebełko nowych doświadczeń, z zasady nie wpływających w sposób istotny na nasze dalsze zachowania. Przesiąkamy zwyczajami społeczności w jakiej żyjemy: radujemy się w czasie wesela i rozpaczamy podczas pogrzebów. Jest nam naprawdę smutno, kiedy umrze najbliższa osoba. Cechują nas ciągle te same zachowania jakbyśmy byli maszynami, a nie istotami wolnymi, które tę wolność na każdym kroku deklarują. A może to deklarowanie wolności jest tylko częścią rytuału jaki co dnia spełniamy, nie zdając sobie sprawy jak niewiele ma wspólnego ze stanem rzeczywistym.

.

     Żeby nas zachęcić do kupowania produktów, często bezwartościowych, a niekiedy szkodliwych, koncerny stosują reklamę. Wiedzą, że można nam wmówić to co zechcą, bo jako ludzie działamy stale według podobnych schematów. Im częściej dociera do nas jakiś komunikat tym bardziej rzecz jest przez nas akceptowana, a nawet lubiana. Zjawisko to nosi w psychologii nazwę efektu czystej ekspozycji – Efekt czystej ekspozycji, Mere-exposure effect, Changing minds: Mere exposure theory.

.

     A na czym polega nauka uczenia? Na ciągłym codziennym powtarzaniu tych samych nauka1treści, aż przesiąkniemy nimi na wskroś. Na tym polega i nauka pisania, i nauka liczenia, nauka biologii, i chemii, i geografii, i fizyki, i matematyki, i języków obcych, i uczenie się wszelkich pomysłów innych ludzi.

.

     Każdy z nas ma swoje nawyki i upodobania. Każdego dnia te same. Powtarzamy je, często nieświadomie, uznajemy, że te powtórzenia są częścią każdego z nas. Każdego dnia wyrażamy nasze jednakowe upodobania i jednakowe niechęci. Każdy kolejny dzień jest pod tym względem powtórzeniem poprzedniego.

.

     Czy schwytana przez lwa antylopa broni swojego życia za wszelką cenę? Czy widział ktoś może mysz walczącą z kotem? A może broni swojego życia samica-matka skorków, kiedy jest zjadana przez małe skorki? A czy ludzie bronią swojego życia za wszelką cenę? W niemieckich obozach zagłady i obozach koncentracyjnych zginęło około 18 mln milionów ludzi, a dokonała tego grupa z górą kilkunastotysięczna, dlaczego ci ludzie szli na pewną śmierć, choć mogliby się skutecznie obronić?

.

gandhi     Czy ludy zamieszkujące Półwysep Indyjski kiedykolwiek w historii próbowały narzucić swoją kulturę innym? Według hinduizmu (900 mln) – Hinduizm – żadnej istoty nie wolno krzywdzić czynem, słowem ani myślą. Według dżinizmu (5 mln) – Dźinizm – powstrzymanie się od zadawania cierpienia wszelkim istotom żywym jest najważniejszym nakazem człowieka. Według buddyzmu (400 mln) – Buddyzm – naczelnym nakazem jest powstrzymywanie się od pragnień przez co dostąpimy stanu zjednoczenia z Bogiem (nirwany). Czy Mahatma Gandhi – Mahatma Gandhi – namawiał do czynnego oporu, buntu, powstania lub wojny? Czyżby hindusi nie byli objęci powszechnym nakazem walki o byt?

.

     A czy przez pięć tysięcy lat historii zdarzyło się, żeby Chińczycy podbili ludy sąsiednie? Nigdy … W szczególności, odgrodzili północne rubieże swojego cesarstwa potężnym murem o długości 2.400 km. Łączna długość umocnień wraz z murem liczy 8.800 km – Wielki Mur Chiński. Czy tak postępuje agresor, którego podstawowym imperatywem jest walka o byt?

.

     Ludzie i wszystkie inne stworzenia chcą przeżyć kolejny dzień w podobny sposób jak wszystkie dni wcześniejsze. Jesteśmy jak rozpędzone koła zamachowe, nie da się z dnia na dzień, nagle nas zatrzymać i kręcić inaczej niż było to dotychczas. Raz wprawieni w ruch codziennym wysiłkiem podtrzymujemy go aż do śmierci. Śmierć jest takim samym elementem porządku jak narodziny. Nie ma sensu walka z czymś co jest nieuniknione.

.

     Motorem ewolucji jest powtarzalność. Siła powtarzalności, przyzwyczajenie, powoduje, że gotowi jesteśmy zaakceptować nawet śmierć.  Pojęcie walki o byt jest tylko wytworem cywilizacji Zachodu. Mając paradygmaty naukowe walki o byt na sztandarach łatwiej nam przyszło napadać na innych i mordować opornych. My, ludzie Zachodu, podbiliśmy cały świat – nie ma ani jednego metra kwadratowego na tej planecie, na którym nie postawilibyśmy swojej stopy i nie narzucili swojego porządku. A jednym z usprawiedliwień była walka o byt, bo przecież „jeśli nie my ich to oni nas pokonają”.

.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>