Manicheizm

    W manicheizmie, który stanowił odmianę zaratustrianizmu, istniał zarówno Bóg jak i szatan, niebo i piekło, indywidualny sąd po śmierci, ostateczna porażka zła, Sąd Ostateczny i wieczne życie błogosławionych przed obliczem gospodarza niebios. Jednak świat doczesny, na którym żyjemy był według Maniego zły i człowiek winien odciąć się od niego prowadząc życie ascety i umrzeć w celibacie (warto przypomnieć, że Augustyn (354-430), święty Kościoła katolickiego, Ojciec i Doktor Kościoła, znany jako doctor gratiae-doktor łaski) do trzydziestego trzeciego roku życia był żarliwym wyznawcą manicheizmu).

     Na przeciwległej półkuli, wśród Ajnów, rdzennej ludności zamieszkującej Hokkaido od przynajmniej 7.000 lat, we wszystkich przedmiotach jakie człowieka otaczały mieszkały bogowie-duchy (kamuj). Każde, nawet najdrobniejsze zdarzenie, było przejawem działania kamuj. Ajnowie rozróżniali bogów-duchy „dalekie” i „bliskie”, „lekkie” i „ciężkie”, „dobre” i „złe”. Śmierć była karą ze strony złych kamuj, szczególnie dotkliwą jeśli następowała w sposób nagły. Należało wówczas dotkliwie pobić pozostałych przy życiu członków rodziny zmarłego celem wypędzenia z nich złych kamuj. Zmarli przodkowie mogli zarówno opiekować się potomkami, jak i zsyłać na nich liczne nieszczęścia.

     Ludzie i obiekty miały dusze (ramat). Osoba lub przedmiot, który nie miał duszy był pusty: „kto lub co nie ma ramat – nie ma nic”. Świat zmarłych jest bardzo podobny do doczesnego. Przebywały w nim dusze zmarłych czekając na powtórne przyjście na świat (reinkarnacja). Dla podkreślenia wieczności życia ludzkiego przychodzące na świat dzieci witane były zwrotem: „Witaj, nowy/a staruszku/o”.


« Zaratusztrianizm

Judaizm »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>