Religia malgaska

    Religia Malgaszów (Madagaskar)  jest koegzystencją ze zmarłymi. Wierze  w istnienie jednego Stwórcy (Zanahary, Andriamanitra ) towarzyszy przekonanie o życiu wiecznym duszy. Doczesne ciało jest tylko zbędnym balastem, który należy zrzucić. Zmarli (przodkowie, „bogowie na ziemi”) należą do rodziny i uczestniczą w jej życiu codziennym. Dla nich wznosi się grobowce, których wartość jest z reguły większa niż domów osób żywych. Miejsca grobów leżą na „ziemi przodków” (tanindrazana) i są niezbywalną własnością rodziny.

     Malgasze żyją w dwóch miejscach jednocześnie. Pierwsze to ich dom i miejsce pracy. Drugie to grobowiec (ziemia przodków), gdzie znajduje się duchowe centrum rodziny.

    Wśród ludów Merina i Betsileo, z wyżyn centralnych w środkowej części wyspy jest praktykowany zwyczaj „umieszczania” zmarłego (famadihana) polegający na cyklicznym owijaniu zwłok zmarłego w nowe całuny lub przeniesieniu zwłok zmarłego do nowego grobu. Następuje przy tym okazanie szacunku dla zmarłych i zwrócenie się do nich o błogosławieństwo. Obrzędom tym towarzyszą wystawne, połączone ze śpiewem i tańcami, trwające kilka dni, uroczystości rodzinne na które zapraszani są liczni goście. Obowiązkiem żywych jest wyprawianie famadihanów nie ustępujących w niczym hucznym weselom z licznymi poprawinami tak często jak pozwalają na to możliwości finansowe rodziny.


« Konfucjanizm

Religia Indian północnoamerykańskich »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>