Religie odmiennych stanów świadomości

     W tradycji Indii i Chin dominują religie odmiennych stanów świadomości. Według nich prawo kosmiczne (karman) rządzi każdą istotą (także boską) i każdą cząstką wszechświata. Jakkolwiek to kosmiczne prawo jest SPRAWIEDLIWE to nie mamy jednak na nie żadnego wpływu. Każdy człowiek ma nieśmiertelną duszę, która wędruje przez kolejne wcielenia (sansara). Po dobrym życiu dusza wciela się w istoty „wyższe” (wyższe kasty), po złym życiu może zostać wcielona w istoty „niższe” jak pies, pchła czy kamień. Nieodłącznym elementem tej wędrówki duszy jest cierpienie (duhkha). Celem życia jest przerwanie tej wiecznej wędrówki duszy i wyzwolenie od cierpień (moksza). To wyzwolenie (nirwana) jest nieśmiertelnością i szczęściem w jednym, stanem spokoju i prawdy absolutnej. Drogę do wyzwolenia przechodzi się W SAMOTNOŚCI, choć występują w religiach czasem elementy współczucia i niesienia pomocy innym. Praktyką ułatwiającą kroczenie drogą do wyzwolenia najczęściej są różnorodne rodzaje medytacji (yoga).

     W religiach (filozofiach) wschodu nie jest ważny cel, ale ważna jest droga, nie jest ważny rezultat, ale ważne jest przeżycie. Celem życia ludzkiego nie jest abstrakcyjne, pełne wiecznego szczęścia niebo, ale UCZUCIE jakie towarzyszy przebywaniu w nim. Stąd religie i tożsame z nimi systemy filozoficzne pełne są wieloznacznych i pokrętnych sformułowań, niedopowiedzeń, „mętnych” rozważań i „błyskotliwych” puent. Często dominują w nich elementy bliskie odmiennym stanom świadomości: uczucie pustki i nierealności świata, który nas otacza. Widoczne jest to szczególnie w buddyzmie: w szkołach filozoficznych Mahajany (madhjamaki – „doktryna środka” i jogaczara – „praktyka jogi”), chińskich szkołach (m.in. Szkoła tiantai, Szkoła huayan, Szkoła Weishi, Szkoła Gromadzonych Wrażeń, Szkoła Niebytu Umysłu, Szkoła Kombinacji Przyczyn, Szkoła Pierwotnego Niebytu, Szkoła Tej Oto Formy) i japońskich szkołach (m.in. Szkoła tendai, Szkoła shingon).

     Podobno już 3000 lat p.n.e. kapłani babilońscy zapadali w „święty sen”, podczas którego osiągali odporność na ból i zdolność do absolutnego skupienia uwagi.


« Jak długo trwa życie doczesne ?

Hinduizm »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>