Taoizm

    Taoizm czyli wyłączanie myślenia utrzymuje, że każdą wiedzę można zakwestionować, każdą wartość zależnie od punktu widzenia można zdeprecjonować lub zwielokrotnić, każde przeświadczenie można nazwać ułudą albo iluzją, każdą nazwę można zastąpić antynazwą … jeśli więc wszystko czego doświadczasz jest doskonale względne i istniejące tylko dlatego, że ty to powołujesz do istnienia siłą swojej wyobraźni cofnij się do swojego wewnętrznego czucia … zrezygnuj z ambicji, zapomnij o pragnieniach, nie goń za ułudą marzeń, nie rozpamiętuj, nie analizuj, wyłącz myślenie.

     Tao jest matką wszystkiego, jest nazwą tego czego nazwać nie można, jest czymś co siebie samo na początku zrodziło, matką wszechświata, naturą natur, drogą. Aby zgłębić Tao należy uśmiercić w sobie pragnienia i własną jaźń. Pełne zatopienie się w życiu i pełne w nim uczestnictwo rodzą przekonanie, że poza życiem nie ma nic. Sens życia istnieje tylko tu i teraz. Nie myśl o przeszłości, nie myśl o przyszłości, bądź tylko tu i teraz. „Nie ma co marnować czasu na głowienie się nad tym, czy człowiek ma jakieś przeznaczenie, które powinien odkryć i wypełnić. Nie marnuj sił na poszukiwania tego przeznaczenia, jego analizowanie czy próby jego zmiany. Rób co masz robić!”.

     Ćwiczenie umierania, wsłuchiwanie się w chwilę obecną, występuje w formie technik medytacyjnych: T’ai Czi i K’i Kung. W każdej z nich następowało rozprowadzanie w ciele siły życiowej (k’i) i prowadzący do nieśmiertelności rozwój „ciała subtelnego” ukrytego w ciele fizycznym.


« Buddyzm tybetański

Sikhizm »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>