Zaratusztrianizm

     Przed prawie trzy i pół tysiąca lat powstała religia, która wydawała się być protoplastą chrześcijaństwa – zaratustrianizm, (był religią państwową trzech kolejnych imperiów perskich od VII w. p.n.e. do VI w. n.e.). Jego założyciel, Zaratustra (ok.1400-1200 p.n.e.) pozyskał wśród własnego narodu tylko jednego wyznawcę – własnego bratanka. Znalazł za to posłuch w sąsiednim królestwie u władcy Wisztaspy i jego małżonki Hutaosy, którzy potem podbili sąsiadów.

     Według Persów po śmierci dusza człowieka podlegała sądowi Mitry (ważone były myśli, słowa i czyny duszy, dobre na jednej szali, złe na drugiej) i wydawany był wyrok: dobra dusza wędrowała do raju na wysokości, a zła dusza zrzucana do piekła na dół, do piekła, „gdzie zamieszkuje Najgorsza Myśl” i jest „długi wiek cierpień, ciemności, nędznego pożywienia i przekleństwa”. Jeśli zaś „zło dokładnie równoważyło się z dobrem” wówczas dusza trafiała do czyśćca, „Miejsca Równoważnych” i tam wiodła ponury żywot, podobny jak w królestwie umarłych.

     Na końcu świata (Fraszegird) nadejdzie jednak zbawiciel (Saoszjant), który ostatecznie pokona zło, ciała zmarłych zmartwychwstaną, nastąpi Sąd Ostateczny, po którym dobrzy ludzie staną się szczęśliwi i nieśmiertelni w doskonałym świecie, a źli znikną na zawsze. Zbawiciel miał być urodzony przez dziewicę i mieć ludzkich rodziców.

     Człowiek, stworzony przez dobrego boga, Ahurę Mazdę, jest panem stworzenia, winien dbać o swoje otoczenie i o własną pomyślność moralną i fizyczną, troszczyć się o bliźnich, winien, także, przede wszystkim, starać się osiągnąć najwyższy cel: całkowicie pokonać zło i przywrócić światu początkowy stan doskonałości. Za dobre uchodziły cechy, które zwykliśmy łączyć z chrześcijaństwem.


« Religia Egiptu

Manicheizm »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>